Hipnoza
Hipnoza to interesujące zagadnienie, wywołujące jednak często wiele wątpliwości i niejasności. Brakuje źródeł skąd można by czerpać rzetelną, naukową wiedzę na ten temat. Ciągle postrzegana jest też jako zagadnienie tajemne, dostępne dla wybranych, albo też jako sztuczki cyrkowe iluzjonistów, znachorów czy szarlatanów. Istnieją również rozbieżności, co do jej właściwości leczniczych. W związku z tym poruszyłem ten wątek i przedstawiłem kilka informacji, aby zachęcić do szukania fachowej wiedzy o tym zjawisku.
Definicje hipnozy z reguły odnoszą się do dwóch elementów: stanu umysłu i umiejętności wprowadzenia w ten stan.
Najprościej definiując hipnozę można ją określić jako umiejętność sugerowania, świadomego zarządzania zasobami podświadomości, wprowadzenia słuchacza, pacjenta w stan podatności na sugestię.
Według innej definicji jest ona przejściowym stanem zmiennej uwagi, w którym mogą pojawić się różne zjawiska, spontanicznie bądź jako reakcja na werbalne lub inne bodźce (Brytyjskiego Towarzystwa Medycznego)
Encyklopedia PWN opisuje (medycznie) hipnozą jako stan zniesionej świadomości, podobny do snu.
Inna jeszcze definicja opisuje hipnozę - jako instrument, technikę, która służy do osiągania zmienionych stanów świadomości i dostępu do ukrytych zasobów. Jest ona techniką umożliwiającą osiągnięcie odmiennego stanu świadomości podobnego do snu na jawie, z tą różnicą, że świadomie uwagę kieruje się na wybrany cel, z wyraźnym zamiarem jego osiągnięcia.
Ciekawe strony: