Stres a komunikacja międzypersonalna
Stres to reakcja organizmu na napięcia, które pojawiają się w życiu (w sferze zawodowej i osobistej).
Podobnie jak w szerszym kontekście, tak i w sytuacji komunikacji międzypersonalnej, na przykład w pracy, ale również w życiu prywatnym, stres ma na nas dwojakie oddziaływanie: pozytywne i negatywne.
Stres może demobilizować i utrudniać sprawne wykonywanie zadań. W zależności od tego jak ludzie reagują na sytuacje stresowe, mogą pojawiać się różne nieporozumienia, trudności we współpracy i w wymianie potrzebnych informacji. Pod wpływem napięcia jedni zamykają się w sobie, przez co trudno jest do nich dotrzeć i się z nimi porozumieć, inni natomiast reagują pobudzeniem, agresywnością i nerwowością – co może prowadzić do konfliktów wewnątrz grupy. Psuje to atmosferę w pracy, przez co obniża się efektywność wykonywanych obowiązków.
Z drugie strony są zespoły ludzi, grupy zawodowe, które wykorzystują stres do działania. Bez odpowiedniego poziomu stresu i towarzyszącej mu adrenaliny, bez napięcia, presji czasu i trudnych warunków praca w takich zawodach jak ratownik, policjant, strażak, żołnierz itp. nie mogłaby być należycie, sprawnie wykonywana.
Dodaj komentarz