Rak prostaty
Rak prostaty to złośliwy nowotwór układu moczowo-płciowego, który atakuje mężczyzn powyżej 45 roku życia. Jest to choroba przewlekła, ale można się z niej wyleczyć, aczkolwiek jest to utrudnione ze względu na złożoną budowę prostaty. Jej wnętrze to splot kanałów i naczyń krwionośnych, poza nimi prostata zawiera część cewki moczowej i nasieniowód.
Podczas leczenia stosuje się zwykle metody przewidziane dla innych rodzajów raka. W zaawansowanym stadium jest to chemioterapia i radioterapia. Gdy to nie pomaga przeprowadza się operację usunięcia gruczołu, ale nie zawsze jest to możliwe. Stosuje się również leki hormonalne w celu odróżnienia rozrostu komórek nowotworu.
Zapobiegawczo lekarze zalecają zróżnicowaną dietę, prowadzenie zdrowego stylu życia i unikanie czynników zwiększających prawdopodobieństwo zachorowań: promieniowania, alkoholu, tytoniu, narkotyków, kontaktu z azbestem, zanieczyszczonym powietrzem, niektórymi substancjami wykorzystywanymi w przemyśle żywnościowym (barwniki, konserwanty). Chociaż nie ma jednoznacznych dowodów na to, że nowotwór prostaty jest chorobą dziedziczną, zaleca się okresowe badania, jeśli w poprzednich pokoleniach któryś z członków rodziny na nią cierpiał. Im wcześniej wykryta, tym większe są szanse na pełne wyleczenie. Szczególnie niebezpieczne są często występujące przerzuty.
Do pierwszych objawów raka prostaty należą: zwiększone parcie na pęcherz, częste i utrudnione oddawanie moczu, w którym pojawia się krew. Z czasem pojawiają się bóle pleców, a wspomniane wyżej objawy ulegają wzmocnieniu. Niestety w pierwszym okresie choroby mogą nie pojawiać się żadne objawy co utrudnia wczesne wykrycie.
Rak prostaty jest niestety wciąż sprawą wstydliwą i trudna dla mężczyzn, postrzegany jest przez nich jako zagrożenie męskości, wiązany jest z problemami z aktywnością seksualną. Panowie wstydzą się o tym rozmawiać, wstydzą się badać, bojąc się utraty roli społecznej. Dlatego należy przełamywać stereotypy.
Dodaj komentarz